کی ازدواج کنیم
45 بازدید
تاریخ ارائه : 12/12/2013 8:54:00 AM
موضوع: علوم تربیتی

بیدارى غریزه جنسى در نوجوان كشش شهوانى ایجاد مى ‏نماید و بر او واجب است كه از هرگونه تحریك شهوت از راه حرام خود دارى نماید، اما در شرایط كنونى به دلیل كثرت اسباب تحریك جنسى و سهولت دسترسى به آن، نوجوانان تازه بالغ در معرض خطر انحرافات اخلاقى قرار دارند و طبیعى است كه خود نگهدارى كامل بسیار مشكل باشد.

راهكار ازدواج نیز كه به فرمایش قرآن كریم وسیله ایجاد آرامش در انسان[۱] است، در مورد آنها مطرح نیست؛ چون اكثر كارشناسان بر این اعتقادند كه زمان مناسب براى ازدواج دوران جوانى است و ازدواج را براى نوجوانان تازه بالغ و حتى تازه جوانان حدود ۲۰ سال زود مى‏ دانند، كه لازمه این فكر ایجاد فاصله چندین ساله بین بیدارى غریزه جنسى و ازدواج و در نتیجه سقوط عده‏اى از آنان به ورطه انحرافات اخلاقى است.

سؤال این است كه: آیا دین با وجود تاكیدات فراوان بر ازدواج، چنین فاصله طولانى بین بلوغ و ازدواج را تایید مى ‏نماید؟

به عبارت دیگر: آیا از نظر دین دوران نوجوانى - حتى در شرایط وجود پیامدهاى سوء - زمان مناسبى براى ازدواج نیست و باور عموم در این زمینه صحیح است یا خیر؟

براى پاسخ به این سؤالات، نخست ازدواج بعد از بلوغ از نظر دین مورد بررسى قرار گرفته و در مرحله بعد دلایل كارشناسان و مقدار صحت و مطابقت آن با معیارهاى دینى بررسى مى ‏گردد.

استحباب و مطلوبیت نفسى ازدواج

بر اساس فتواى فقها، ازدواج در حال غیرضرورت، مستحب است و در روایات نیز به محبوب بودن و ارزش ازدواج، فراوان اشاره شده است:

قال رسول اللّه‏: «ما بُنِىَ فِى الْاِسْلامِ بِناءً اَحَبَّ اِلَى اللَّهِ عَزَّ وَجَلَّ، وَاَعَزَّ مِنَ التَّزْوِیجِ؛[۲] در اسلام، هیچ بنایى ساخته نشده است كه نزد خداى عز و جل، محبوب‏تر و ارجمندتر از ازدواج باشد.»

قال رسول اللّه‏: «مَنْ اَحَبَّ اَنْ یُلْقِى اللَّهَ طاهِراً مُطَهَّراً فَلْیُلْقِهِ بِزَوْجَةٍ؛[۳]

هر كس مى‏ خواهد در حالى كه پاك و پاكیزه باشد با خدا دیدار كند، خدا را با همسرى [كه براى خود گرفته است‏] ملاقات نماید.»

قال رسول اللّه‏: «اَلنِّكاحُ سُنَّتِى فَمَنْ لَمْ یَعْمَلْ بِسُنَّتِى فَلَیْسَ مِنِّى؛[۴] ازدواج سنّت من است، هر كس به سنت من عمل نكند از من نیست.»

ضرورت ازدواج‏

پس از آنكه غریزه در وجود دختر و پسر بیدار شد و به بلوغ رسیدند، ازدواج به دلایل ذیل براى آنها ضرورت دارد:

الف. پاسخگویى به نیاز غریزى

غریزه جنسى همانند میل به آب و غذا و خوابیدن و دیگر تمایلات انسان، پاسخگویى او را مى ‏طلبد. این غریزه در وى كشش جنسى و عاطفى به جنس مخالف را بیدار مى‏كند، و بهترین راه پاسخگویى، آرام‏سازى غریزه با ارضاى آن از راه ازدواج است؛ همانند: خوردن، آشامیدن و خوابیدن براى رفع نیاز به آب، غذا و خواب.

ممكن است گفته شود: «خویشتن داری بر ازدواج مقدم است»؛

ادامه مطلب: http://www.jonbeshnet.ir/news/18237