علل تعدد زوجات پیامبر اسلام
57 بازدید
تاریخ ارائه : 12/9/2013 4:11:00 PM
موضوع: تاریخ و سیره

انگیزه ازدواج‏های متعدد پیامبر اكرم ‏صلی الله علیه و آله و سلم زیاده‏ روی در شهوت رانی نبوده است، بلكه هر یك از زنان به انگیزه ‏ای خاص به همسری آن حضرت درآمدند: اولین ازدواج پیامبر در بیست و پنج سالگی با حضرت خدیجه(علیهاالسلام) بود كه بنابر مشهور چهل سال داشت و نزدیك بیست و پنج سال از عمر شریف پیامبر اكرم‏ صلی الله علیه و آله و سلم با او سپری شد و در این مدت پیامبرصلی الله علیه و آله و سلم همسر دیگری نداشت.

ازدواج‏های پیامبر اكرم ‏صلی الله علیه و آله و سلم با این اهداف بوده است:

1. كسب نیرو و همراهی اقوام دیگر با ایشان.

2. دلجویی از برخی از اقوام و إیمِن شدن از شرّ خویشاوندان آن زن.

3. تأمین هزینه زندگی برخی از زنان بی‏ سرپرست و تشویق دیگران به رعایت حال و تأمین زندگی این زنان.

4. مبارزه با برخی از سنّت‏های جاهلی؛ مانند ازدواج آن حضرت با زینب دختر جحش، زیرا او مطلّقه زید بن حارثه (پسرخوانده پیامبر) بود و چون در رسم جاهلی ازدواج با همسر پسرخوانده ممنوع بود و پسرخوانده در عرب جاهلی، حكم پسر را داشت و ازدواج مرد با زن پسر صلبی خود و نیز با همسر پسرخوانده ‏اش هر دو یكسان ممنوع بود، رسول خدا با زینب همسر پسرخوانده خود ازدواج كرد تا این رسم غلط را براندازد: وإذ تَقولُ لِلَّذی أنعَمَ اللهُ عَلَیهِ وأنعَمتَ عَلَیهِ أمسِك عَلَیكَ زَوجَكَ واتَّقِ اللهَ وتُخفی فی نَفسِكَ مَا اللهُ مُبدیهِ وتَخشَاهُ النّاسَ واللهُ أحَقُّ أن تَخشهُ فَلَمّا قَضی زَیدٌ مِنها وَطَراً زَوَّجناكَها لِكَی لایَكونَ عَلَی المُؤمِنینَ حَرَجٌ فی أزواجِ أدعیائِهِم إذا قَضَوا مِنهُنَّ وَطَراً وكانَ أمرُ اللهِ مَفعولا[ احزاب، آیه37 ]

علت ازدواج حضرت رسول‏ صلی الله علیه و آله و سلم با «زینب» (دختر خزیمه) آن بود كه همسر وی عبدالله بن جَحْش در جنگ احد كشته شد و او زنی بود كه در جاهلیت به فقرا و مسكینان بسیار انفاق و مهربانی می‏كرد، از این رو یكی از بانوان آبرومند و سرشناس آن دوره بود، چنان كه او را مادر مساكین می‏نامیدند. رسول خداصلی الله علیه و آله و سلم خواست با ازدواج با وی آبروی او را حفظ كند.

سایر ازدواج‏های پیامبرصلی الله علیه و آله و سلم نیز دارای هدف حكیمانه بوده است؛ مثلاً ازدواج آن حضرت با «سوده» (دختر زمعه) با این هدف بود كه وی بعد از بازگشت از هجرت دوم از حبشه همسر خود را از دست داد و اگر او به میان قبیله كافرش بازمی‏ گشت، او را شكنجه می‏كردند یا می‏ كشتند یا مجبور می‏كردند دست از اسلام بردارد، از این رو پیامبر اكرم ‏صلی الله علیه و آله و سلم برای نجات او از این مشكلات با وی ازدواج كرد.

همسر دیگر حضرت رسول‏ صلی الله علیه و آله و سلم «صفیه» دختر حی بن اخطب، بزرگ یهودیان بنی‏ نضیر است. پدر صفیّه در جنگ بنی ‏نضیر و شوهرش در جنگ خیبر كشته شدند و خود او نیز در آن جنگ اسیر شد. پیامبر اكرم‏ صلی الله علیه و آله و سلم او را آزاد و سپس با وی ازدواج كرد، تا هم او را از ذلت اسارت نجات دهد و هم با بنی‏ اسرائیل پیوند خویشاوندی بندد، تا یهود از توطئه بر ضد پیامبرصلی الله علیه و آله و سلم دست بردارند.

ازدواج دیگر پیامبر با «جویریه» (دختر حارث) بزرگ یهودیان بنی‏ مصطلق بود: در جنگ بنی‏ مصطلق، دویست خانه‏ وار از زنان و كودكان آنان به اسارت مسلمانان درآمدند. هنگامی كه پیامبر با «جویریه» ازدواج كرد، مسلمانان گفتند كه این اسیران همگی از خویشاوندان پیامبرند و سزاوار نیست اسیر باشند و همه را آزاد كردند. مردان بنی‏ مصطلق كه این رفتار مسلمانان را دیدند، جملگی مسلمان شدند، در نتیجه جمعیت فراوانی به نیروی اسلام اضافه شد. این عمل پیامبرصلی الله علیه و آله و سلم و مسلمانان اثر خوبی در دل اعراب به جا گذاشت.

پیامبر با «میمونه» (دختر حارث هلالیه) ازدواج كرد، چون او بعد از مرگ شوهر دومش خود را به پیامبر اكرم‏ صلی الله علیه و آله و سلم بخشید و همسر آن حضرت شد. در مورد این‏ گونه همسری پیامبر آیه‏ ای نیز نازل شده است: یا أیُّهَا النَّبی إنّا أحلَلنا لَكَ أزواجَكَ... وامرَأةً مُؤمِنَةً إن وهَبَت نَفسَها لِلنَّبی إن أرادَ النَّبی أن یَستَنكِحَها خالِصَةً لَكَ مِن دونِ المُؤمِنین[احزاب.50]

منبع:http://mahdiyar62.ir/post/138

.............................

تسنیم، جلد 17 -صفحه 292و291و290