نیم نگاهی به ازدواج دانشجویی
41 بازدید
تاریخ ارائه : 12/8/2013 3:33:00 PM
موضوع: علوم تربیتی

روز دانشجو بهانه‌ای شد تا درباره ازدواج دانشجویی صحبتی داشته باشیم، ازدواج دانشجویی نخستین بار از سوی یکی از اساتید دانشگاه تهران پیشنهاد شد و اولین جشن ازدواج در زمستان سال ۱۳۷۶ با کمک نهاد نمایندگی مقام معظم رهبری در دانشگاه شهید بهشتی و با شرکت ۶۰ زوج از دانشجویان این دانشگاه برگزار شد. این رویکرد در سال های بعد در سایه پیام مقام معظم رهبری و حمایت نهادهای مختلف به تدریج با اشتیاق بیشتری پی‌گیری شد. لیکن این طرح موافق و مخالفان زیادی دارد، عمده دلیل مخالفان عدم شناخت عمیق زوجین از همدیگر، تصمیم‌گیری احساسی، مخالفت خانواده ها و بالا بودن آمار طلاق در بین ازدواج های این چنینی می باشد.
این در حالی است که به گزارش سایت اپک تایمز مدیر کل دفتر برنامه ریزی ازدواج و تعالی خانواده وزارت ورزش، در مصاحبه‌ی روز دوشنبه، ۲۹ مهر ۱۳۹۲ خود با خبرگزاری ایسنا‌، ضمن دروغ خواندن آمار ۹۰ درصدی طلاق در ازدواج‌های دانشجویی، نرخ واقعی آن را ۰.۷ درصد دانست![۱] این آمار بیانگر پایدار بودن ازدواج های دانشجویی است ضمن اینکه باید بررسی کنیم ببینیم آیا زوجینی که از هم جدا شده‌اند دلیل تامه‌ جدایی‌شان دانشجو بودن‌شان می‌باشد؟ قطعا این طور نیست و نمی‌توان ناکامی‌های زندگی را به گردن ازدواج دانشجویی انداخت، و از مزایای فراوان این نوع ازدواج صرف‌نظر کرد چون ازدواج دانشجویی امتیازات فراوانی دارد که به چند مورد از آنها اشاره می‌کنم.
۱-همان‌طور که می‌دانید بهترین سن ازدواج برای دختر خانم‌ها، ۱۸ الی ۲۳ سالگی می‌باشد که دقیقا این دوران مقارن با تحصیل در دانشگاه می‌باشد، بعضی‌ها به این باورند که دختر خانم باید بین ازدواج و تحصیل یکی را انتخاب کند در حالی که ما قائل به جمع این دو مورد هستیم یعنی شخص هم می‌تواند درس بخواند و هم ازدواج کند بدیهی است در مواقع این چنینی، بهترین گزینه برای ازدواج، ازدواج با هم‌کفو و یک دانشجو می باشد.
۲-ادامه تحصیل با تمرکز بالایی صورت می‌پذیرد و فشارهای جنسی عاطفی بر طرف می‌گردد.
۳-انتخاب رشته های تخصصی و دوره‌های کاری براساس هدف گذاری آینده و شیوه زندگی مشترک پی‌ریزی می‌شود.
۴-برای برطرف کردن نیازهای اقتصادی با بازار کار آشنا می‌شوند و کم کم جذب فعالیت های اجتماعی می‌شوند.
۵-تا زمان اتمام تحصیل از کمکهای خانواده بهره‌مند می‌شوند.
۶-از دوران طلایی جوانی‌شان لذت می‌برند و امیال نفسانی خود را از راه حلال پاسخ می‌دهند.
۷-از کشیده شدن به سمت گناه و دامهای شیطانی در امان می‌مانند.
۸-لذت مادر یا پدر شدن را در سن پایین تجربه می‌کنند.
۹-موفقیت در دانشگاه درسی را با موفقیت خود در دانشگاه زندگی تکمیل می‌کنند.

منبع:http://www.jonbeshnet.ir/news/20503